SECO Updates

On Tuesday, Swiss authorities amended the following individuals sanctioned under its Myanmar program:

SSID: 145-39366 Name: Aung Kyaw Zaw

Sex: M DOB: 20 Aug 1961 Identification document: Passport No. DM000826, Myanmar, Date of issue: 22 Nov 2011, Expiry date: 21 Nov 2021

Justification: Lieutenant General Aung Kyaw Zaw was the Commander of the Bureau of Special Operations No. 3 of the Myanmar Armed Forces (Tatmadaw) from AugustAug 2015 to the end of 2017. The Bureau of Special Operations No. 3 oversaw the Western Command and, in that context, Lieutenant General Aung Kyaw Zaw is responsible for the atrocities and serious human rights violations committed against the Rohingya population in Rakhine State by the Western Command during that period. These include unlawful killings, sexual violence and the systematic burning of Rohingya houses and buildings. Other information: Military identification number: BC 17444 Modifications: Listed on 17 Oct 2018, amended on 21 May 2019

SSID: 145-39379 Name: Maung Maung Soe

Sex: M DOB: Mar 1964

Justification: Major General Maung Maung Soe was the Commander of the Western Command of the Myanmar Armed Forces (Tatmadaw) from OctoberOct 2016 to 10 Nov. 2017 and oversaw the military operations in Rakhine State. In that context, he is responsible for the atrocities and serious human rights violations committed against Rohingya population in Rakhine State by the Western Command during that period. These include unlawful killings, sexual violence and systematic burning of Rohingya houses and buildings. Other information: National Identification Number: Tatmadaw Kyee 19571 Modifications: Listed on 17 Oct 2018, amended on 21 May 2019

SSID: 145-39388 Name: Than Oo

Sex: M DOB: 12 Oct 1973

Justification: Brigadier General Than Oo is the Commander of the 99th Light Infantry Division of the Myanmar Armed Forces (Tatmadaw). In that context, he is responsible for the atrocities and serious human rights violations committed against the Rohingya population in Rakhine State in the second half of 2017 by the 99th Light Infantry Division. These include unlawful killings, sexual violence and the systematic burning of Rohingya houses and buildings. Other information: Military identification number: BC 25723 Modifications: Listed on 17 Oct 2018, amended on 21 May 2019

SSID: 145-39394 Name: Aung Aung

Sex: M

Justification: Brigadier General Aung Aung is the Commander of the 33rd Light Infantry Division of the Myanmar Armed Forces (Tatmadaw). In that context, he is responsible for the atrocities and serious human rights violations committed against the Rohingya population in Rakhine State in the second half of 2017 by the 33rd Light Infantry Division. These include unlawful killings, sexual violence and the systematic burning of Rohingya houses and buildings. Other information: Military identification Number: BC 23750 Modifications: Listed on 17 Oct 2018, amended on 21 May 2019

SSID: 145-39399 Name: Khin Maung Soe

Sex: M DOB: 1972

Justification: Brigadier General Khin Maung Soe is the Commander of the Military Operation Command 15, also sometimes known as the 15th Light Infantry Division, of the Myanmar Armed Forces (Tatmadaw), under which Infantry Battalion No. 564 falls. In that context, he is responsible for the atrocities and serious human rights violations committed against the Rohingya population in Rakhine State in the second half of 2017 by the Military Operation Command 15, in particular by Infantry Battalion No. 564. These include unlawful killings, sexual violence and the systematic burning of Rohingya houses and buildings. Modifications: Listed on 17 Oct 2018, amended on 21 May 2019

SSID: 145-39403 Name: Thura San Lwin

Sex: M DOB: 195717 Mar 1959

Justification: Brigadier General Thura San Lwin was the Commander of the Border Guard Police from OctoberOct 2016 until early OctoberOct 2017. In that context, he is responsible for the atrocities and serious human rights violations committed against Rohingya population in Rakhine State by the Border Guard Police during that period. These include unlawful killings and systematic burning of Rohingya houses and buildings. Modifications: Listed on 17 Oct 2018, amended on 21 May 2019

SSID: 145-39408 Name: Thant Zin Oo

Sex: M

Justification: Thant Zin Oo is the Commander of the 8th Security Police Battalion. In that context, he is responsible for the atrocities and serious human rights violations committed against Rohingya population in Rakhine State in the second half of 2017 by the 8th Security Police Battalion. The serious human rights violations include unlawful killings and systematic burning of Rohingya houses and buildings. Those violations were conducted in conjunction with and in direct support of the 33rd Light Infantry Division of the Myanmar Armed Forces (Tatmadaw) led by Brigadier General Aung Aung. Thant Zin Oo is therefore associated with listed person, Brigadier General Aung Aung. Relation: Associated with Aung Aung (SSID 145-39394) Modifications: Listed on 17 Oct 2018, amended on 21 May 2019

SSID: 145-39980 Name: Ba Kyaw

Sex: M

Justification: Ba Kyaw is a Staff Sergeant in the 564th Light Infantry Battalion (LIB) of the Myanmar Armed Forces (Tatmadaw). He committed atrocities and serious human rights violations, including murder, deportation and torture, against the Rohingya population in Rakhine State in the second half of 2017. In particular, he has been identified as one of the key perpetrators of the Maung Nu massacre on 27 Aug 2017. Modifications: Listed on 18 Jan 2019, amended on 21 May 2019

SSID: 145-39984 Name: Tun Naing

Sex: M

Justification: Tun Naing is the Commanding Officer of the Border Guard Police (BGP) base in Taung Bazar. In that capacity, he is responsible for the atrocities and serious human rights violations against the Rohingya population in Rakhine State committed by the BGP in Taung Bazar before, around and after 25 Aug 2017, including forced detention, ill-treatment and torture. Modifications: Listed on 18 Jan 2019, amended on 21 May 2019

SSID: 145-39988 Name: Khin Hlaing

Sex: M DOB: 2 May 1968

Justification: Brigadier General Khin HLaing is the former Commander of the 99th Light Infantry Division (LID) and the current Commander of the North-eastern Command of the Myanmar Armed Forces (Tatmadaw). As the Commander of the 99th LID he oversaw military operations carried out in Shan State in 2016 and early 2017. In that context, he is responsible for the atrocities and serious human rights violations committed against ethnic minority villagers in Shan State in the second half of 2016 by the 99th LID. These include unlawful killings, forced detention and destruction of villages. Modifications: Listed on 18 Jan 2019, amended on 21 May 2019

SSID: 145-39993 Name: Aung Myo Thu

Sex: M

Justification: Major Aung Myo Thu is the Field Unit Commander of 33rd Light Infantry Division (LID) of the Myanmar Armed Forces (Tatmadaw). As the Field Unit Commander of the 33rd LID he oversaw military operations carried out in Rakhine State in 2017. In that context, he is responsible for the atrocities and serious human rights violations committed against the Rohingya population in Rakhine State in the second half of 2017 by the 33rd LID. These include unlawful killings, sexual violence and forced detention. Modifications: Listed on 18 Jan 2019, amended on 21 May 2019

SSID: 145-39997 Name: Thant Zaw Win

Sex: M

Justification: Thant Zaw Win is a Major in the 564th Light Infantry Battalion (LIB) of the Myanmar Armed Forces (Tatmadaw). In that capacity, he oversaw military operations carried out in Rakhine State and is responsible for the atrocities and serious human rights violations committed against the Rohingya population in Rakhine State by the 564th LIB, notably in and around Maung Nu village on 27 Aug 2017. These include unlawful killings, sexual violence and systematic burning of Rohingya houses and buildings. Modifications: Listed on 18 Jan 2019, amended on 21 May 2019

SSID: 145-40001 Name: Kyaw Chay

Sex: M

Justification: Kyaw Chay is a Corporal in the Border Guard Police (BGP). He was formerly based in Zay Di Pyin and was the Commanding Officer of the BGP base in Zay Di Pyin in the period around 25 Aug 2017 when a series of human rights violations were committed by the BGP under his command. In that context, he is responsible for the atrocities and serious human rights violations by the BGP against the Rohingya population in Rakhine State in that period. He also participated in serious human rights violations. These violations include the ill-treatment of detainees and torture. Modifications: Listed on 18 Jan 2019, amended on 21 May 2019

SSID: 145-40005 Name: Nyi Nyi Swe

Sex: M

Justification: Major General Nyi Nyi Swe is the former Commander of the Northern Command of the Myanmar Armed Forces (Tatmadaw). In that capacity, he is responsible for the atrocities and serious human rights violations committed in Kachin State from May 2016 to Apr 2018 (until his appointment as Commander of the South-western Command) by the Northern Command, including ill-treatment of civilians. He is also responsible for obstructing the provision of humanitarian assistance to civilians in need in Kachin State in that period, in particular the blocking of food transports. Modifications: Listed on 18 Jan 2019, amended on 21 May 2019

The huge bulk of these changes are either replacing month names with abbreviations or adding the sex of the party.

Links:

Data files of updates – PDF, XML

Yesterday, Swiss officials amended the following counter terrorism sanctions listing:

SSID: 10-40590 Foreign identifier: QDe.161 Name: Islamic State In Iraq And The Levant – Khorasan (ISIL-K)

Good quality a.k.a.: a) ISIL Khorasan b) Islamic State’s Khorasan Province c) ISIS Wilayat Khorasan d) ISIL’s South Asia Branch e) South Asian chapter of ISIL

Relation: a) Formed by a former commander of Tehrik-e Taliban Pakistan (TTP) (QE.T.132.11., SSID 10-17777) b) Established by former Taliban faction commanders who swore an oath of allegiance to Al-Qaida in Iraq (QE.J.115.04., SSID 10-17311) Other information: Islamic State of Iraq and the Levant – Khorasan (ISIL – K) was formed on January 10,10 Jan 2015 by a former Tehrik-e Taliban Pakistan (TTP) (QDe.132) commander and was established by former Taliban faction commanders who swore an oath of allegiance to the Islamic State of Iraq and the Levant (listed as Al-Qaida in Iraq (QDe.115)). ISIL – K has claimed responsibility for numerous attacks in both Afghanistan and Pakistan. INTERPOL-UN Security Council Special Notice web link available. Modifications: Listed on 14 May 2019, amended on 21 May 2019

and removed the following person from that program:

SSID: 10-16258 Foreign identifier: QI.A.202.05. Name: Mazen Salah Mohammed

DOB: 18 May 1981 POB: Arbil, Iraq Address: Hauzenberg, 94051, Germany Nationality: Iraq Identification document: Travel document No. A 0144378, Germany (“Reiseausweis”, revoked as at Sep 2012)

Other identity: Mazen Ali Hussein

DOB: 1 Jan 1982 POB: Baghdad, Iraq

Other identity: Issa Salah Muhamad

DOB: 1 Jan 1980

Relation: Member of Ansar Al-Islam (QE.A.98.03., SSID 10-17367) Other information: Member of Ansar Al-Islam (QE.A.98.03). Released from custody in Germany on 18 May 2012. Review pursuant to Security Council resolution 1822 (2008) was concluded on 30 Jul 2009. Review pursuant to Security Council resolution 2253 (2015) was concluded on 21 Feb 2019. INTERPOL-UN Security Council Special Notice web link available. Modifications: Amended on 14 Dec 2012, 1 May 2019, de-listed on 21 May 2019

Links:

Data files of updates – PDF, XML

On May 16, Swiss officials added:

SSID: 10-40590 Foreign identifier: QDe.161 Name: Islamic State In Iraq And The Levant – Khorasan (ISIL-K)

Good quality a.k.a.: a) ISIL Khorasan b) Islamic State’s Khorasan Province c) ISIS Wilayat Khorasan d) ISIL’s South Asia Branch e) South Asian chapter of ISIL

Other information: Islamic State of Iraq and the Levant – Khorasan (ISIL – K) was formed on January 10, 2015 by a former Tehrik-e Taliban Pakistan (TTP) (QDe.132) commander and was established by former Taliban faction commanders who swore an oath of allegiance to the Islamic State of Iraq and the Levant (listed as Al-Qaida in Iraq (QDe.115)). ISIL – K has claimed responsibility for numerous attacks in both Afghanistan and Pakistan. INTERPOL-UN Security Council Special Notice web available. Modifications: Listed on 14 May 2019

to their Al-Qaida/bin Laden/Taliban counter terrorism sanctions program, but removed the following:

SSID: 10-16717 Foreign identifier: QI.S.148.03. Name: Nessim Ben Mohamed Al-Cherif Ben Mohamed Saleh Al-Saadi

DOB: 30 Nov 1974 POB: Haidra Al-Qasreen, Tunisia Good quality a.k.a.: Nassim Saadi Low quality a.k.a.: a) Abou Anis b) Abu Anis Address: a) Via Monte Grappa 15, Arluno, Milan, Italy b) Via Cefalonia 11, Mailand, Italy (Domicile, last known address) Nationality: Tunisia Identification document: Passport No. M788331, Tunisia, Date of issue: 28 Sep 2001, Expiry date: 27 Sep 2006

Other identity: Dia el Haak George DOB: 20 Nov 1974 POB: Lebanon Other identity: Diael Haak George DOB: 30 Nov 1974 POB: Lebanon

Other identity: El Dia Haak George

DOB: 30 Nov 1974 POB: Algeria

Other information: Arrested on 9 Oct 2002. In detention in Italy until 27 Apr 2012. Sentenced in absentia to 20 years of imprisonment by the Tunis Military Court on 11 May 2005 for membership of a terrorist organization. Father’s name is Mohamed Sharif. Mother’s name is Fatima. Review pursuant to Security Council resolution 1822 (2008) was concluded on 21 Jun 2010. Modifications: De-listed on 14 May 2019

Links:

Data files of updates – PDF, XML

On May 16th, Swiss authorities removed:

SSID: 70-2029 Name: Directorate General Of Baghdad Electricity Distribution Address: Al-Jumhuriya Street, Building 66, P.O.Box 24042, Baghdad, Iraq Modifications: De-listed on 14 May 2019

SSID: 70-2193 Name: Idrisi Centre For Engineering Consultancy (ICEC) Address: Museum Square, Karkh, P.O.Box 14077, Baghdad, Iraq Modifications: De-listed on 14 May 2019

SSID: 70-2341 Name: National Centre For Engineering And Architectural Consultancy Address: Rashid Street, P.O.Box 11387, Baghdad, Iraq

Modifications: De-listed on 14 May 2019

SSID: 70-2591 Name: State Enterprise For Fertilizer Industries Address: P.O.Box 74, Basrah, Iraq

Modifications: De-listed on 14 May 2019

from their Iraq sanctions program.

Links:

Data files of updates – PDF, XML

On Wednesday, Swiss regulators amended 48 individual designations under their Iran program. From a quick review of the changes, they are all in the narrative “Justification” section and do not include elements typically used in screening (e.g. name, date or place of birth) so, for simplicity’s sake (and to get this out sooner rather than later – it’s a 10-page PDF), I’ll just provide the link.

Links:

Data files of updates – PDF, XML

Yesterday, both Swiss and UK regulators added one individual to their counter terrorism sanctions lists.

The OFSI listing, made under the auspices of the United Nations and European Union Financial Sanctions (Linking) Regulations:

ALVI Mohammed Masood Azhar

DOB: (1) 10/07/1968. (2) 10/06/1968. POB: Bahawalpur, Punjab Province, Pakistan a.k.a: (1) AZHAR, Masud (2) ESAH, Wali, Adam (3) ISAH, Wali, Adam Nationality: Pakistan Other Information: UN Ref: QDi.422. Founder of Jaish-i-Mohammed (QDe.019). Former leader of Harakat ul-Mujahidin / HUM (QDe.008). (Listing to be treated as temporary for 30 days from the date of listing by the UN or until the EU adds the new listing to an existing sanctions regulation (whichever is sooner) in accordance with Policing and Crime Act 2017). Listed on: 02/05/2019 Last Updated: 02/05/2019 Group ID: 13787.

The SECO listing:

SSID: 10-40477 Foreign identifier: QDi.422 Name: Mohammed Masood Azhar Alvi

DOB: a) 10 Jul 1968 b) 10 Jun 1968 POB: Bahawalpur, Punjab Province, Pakistan Low quality a.k.a.: a) Masud Azhar b) Wali Adam Isah c) Wali Adam Esah Nationality: Pakistan Relation: a) Founder of Jaish-i-Mohammed (QE.J.19.01., SSID 10-17591) b) Former leader of Harakat ul-Mujahidin / HUM (QE.H.8.01., SSID 10-17478) Other information: Founder of Jaish-i-Mohammed (QDe.019). Former leader of Harakat ul-Mujahidin / HUM (QDe.008). INTERPOL-UN Security Council Special Notice web link available. Modifications: Listed on 1 May 2019

and here is the UN’s version:

QDi.422 Name: 1: MOHAMMED 2: MASOOD 3: AZHAR 4: ALVI
Name (original script): محمد مسعود اظہر علوی
Title: na Designation: na DOB: a) 10 Jul. 1968 b) 10 Jun. 1968POB: Bahawalpur, Punjab Province, Pakistan Good quality a.k.a.: na Low quality a.k.a.: a) Masud Azhar b) Wali Adam Isah c) Wali Adam EsahNationality: Pakistan Passport no: na National identification no: naAddress: na Listed on: 1 May 2019 Other information: Founder of Jaish-i-Mohammed (QDe.019). Former leader of Harakat ul-Mujahidin / HUM (QDe.008). INTERPOL-UN Security Council Special Notice web link: https://www.interpol.int/en/notice/search/un/xxxx.

Links:

SECO data files of updates – PDF, XML

OFSI Notice

UN Press Release

Yesterday, Swiss officials removed:

SSID: 10-14190 Foreign identifier: QI.A.160.04. Name: Fethi Ben Hassen Ben Salem Al- Haddad

DOB: a) 28 Jun 1963 b) 28 Mar 1963 POB: Tataouene, Tunisia Good quality a.k.a.: a) Fethi ben Assen Haddad b) Fathy Hassan Haddad Address: a) Number 184 Via Fulvio Testi, Cinisello Balsamo, (MI), Italy b) Number 1 Via Porte Giove, Mortara, (PV), Italy (Domicile) Nationality: Tunisia Identification document: Passport No. L183017, Tunisia, Date of issue: 14 Feb 1996, Expiry date: 13 Feb 2001

Other information: Italian Fiscal Code: HDDFTH63H28Z352V. Review pursuant to Security Council resolution 1822 (2008) was concluded on 30 Jul 2009. Modifications: De-listed on 18 Apr 2019

from their Al-Qaida/bin Laden/Taliban counter terror program.

Links:

FINMA Notice

Data files of updates – PDF, XML