Menu Home

OFSI amends 5 under Guinea-Bissau program

UK regulators have amended the following 5 individual designations:

1. DE CARVALHO, Celestino
Title: Colonel DOB: 14/06/1955. Nationality: Guinea-Bissau Guinea Bissau Passport Number: DA0002166 Position: President of the National Defence Institute Minister of National Defence Other Information: (UK Sanctions List Ref): GUB0005 (UK Statement of Reasons): Member of the ‘Military Command’ which has assumed responsibility for the coup d'état of 12 April 2012. Former Air Force Chief of Staff. His presence in a delegation which met with ECOWAS on April 26th confirms his participation in the ‘Military Command’ (Gender): Male Listed on: 01/06/2012 UK Sanctions List Date Designated: 31/12/2020 Last Updated: 31/12/2020 10/03/2022 Group ID: 12678.

2. INJAI, Antonio
Name (non-Latin script): António Injai
DOB: 20/01/1955. POB: Encheia, Sector de Bissorá, Região de Oio, Guinea-Bissau Good quality a.k.a: INDJAI, Antonio (non-Latin script: António Indjai) Nationality: Guinea- Bissau Guinea Bissau Passport Number: AAID00435 Passport Details: Diplomatic Passport Issued 18 February 2010 in Guinea-Bissau. Expires 18 February 2013 Position: (1) Chief of Staff of the Armed Forces (2) Lieutenant General Other Information: (UK Sanctions List Ref):GUB0009 (UN Ref): GBi.005 Injai was listed on 18 May 2012 pursuant to paragraph 4 of resolution 2048 (2012) as “António Injai was personally involved in planning and leading the mutiny of 1 April 2010, culminating with the illegal apprehension of the Prime Minister, Carlo Gomes Junior, and the then Chief of Staff of the Armed Forces, José Zamora Induta; during the 2012 electoral period, in his capacity as Chief of Staff of the Armed Forces, Injai made statements threatening to overthrow the elected authorities and to put an end to the electoral process; António Injai has been involved in the operational planning of the coup d’état of 12 April 2012. In the aftermath of the coup, the first communiqué by the “Military Command” was issued by the Armed Forces General Staff, which is led by General Injai.” Father’s name is Wasna Injai; Mother’s name is Quiritche Cofte. (UK Statement of Reasons): António Injai was personally involved in planning and leading the mutiny of 1 April 2010, culminating with the illegal apprehension of the Prime Minister, Carlo Gomes Junior, and the then Chief of Staff of the Armed Forces, José Zamora Induta; during the 2012 electoral period, in his capacity as Chief of Staff of the Armed Forces, Injai made statements threatening to overthrow the elected authorities and to put an end to the electoral process; António Injai has been involved in the operational planning of the coup d'état of 12 April 2012. In the aftermath of the coup, the first communiqué by the ‘Military Command’ was issued by the Armed Forces General Staff, which is led by General Injai. In the aftermath of the coup, the first communiqué by the ‘Military Command’ was issued by the Armed Forces General Staff, which was led by General Injai (Gender): Male Listed on: 04/05/2012 UK Sanctions List Date Designated: 31/12/2020 Last Updated: 31/12/2020 10/03/2022 Group ID: 12664.

3. MARIO CO, Augusto
Title: General a.k.a: MARIO-CO, Augusto Nationality: Guinea-Bissau Guinea Bissau Position: (1) Former Army Chief of Staff (2) President of National Defence Institute Other Information: (UK Sanctions List Ref): GUB0010 (UK Statement of Reasons): Member of the ‘Military Command’ which has assumed responsibility for the coup d’état of 12 April 2012. (Gender): Male Listed on: 04/05/2012 UK Sanctions List Date Designated: 31/12/2020 Last Updated: 31/12/2020 10/03/2022 Group ID: 12666.

4. NAUALNA, Daba
DOB: 06/06/1966. Good quality a.k.a: NA WALNA, Daba Nationality: Guinea-Bissau Guinea Bissau Passport Number: SA000417 Passport Details: Issued 29 October 2003 in Guinea-Bissau. Expires 10 March 2013 Position: (1) Lieutenant Colonel (2) Spokesperson of 'Military Command' Other Information: (UK Sanctions List Ref): GUB0016 (UN Ref): GBi.009 Naualna was listed on 18 May 2012 pursuant to paragraph 4 of resolution 2048 (2012) as “Spokesperson of the “Military Command” which has assumed responsibility for the coup d’état of 12 April 2012.” Father’s name is Samba Naualna; Mother’s name is In-Uasne Nanfafe. INTERPOL-UN Security Council Special Notice web link: https://www.interpol.int/en/How-we-work/Notices/View-UN-Notices- Individuals click here (UK Statement of Reasons): Spokesperson of the ‘Military Command’ which has assumed responsibility for the coup d'état of 12 April 2012. (Gender): Male Listed on: 04/05/2012 UK Sanctions List Date Designated: 31/12/2020 Last Updated: 31/12/2020 10/03/2022 Group ID: 12669.

5. TURE, Mamadu
Title: Major General DOB: 26/04/1947. Low quality a.k.a: N'KRUMAH Nationality: Guinea-Bissau Guinea Bissau Passport Number: DA0002186 Passport Details: (Diplomatic). Issued 30 March 2007 in Guinea-Bissau. Expires 26 August 2013 Position: Deputy Chief of Staff of the Armed Forces Other Information: (UK Sanctions List Ref): GUB0019 (UN Ref): GBi.011 Ture was listed by the UN on 18 y 2012 pursuant to paragraph 4 of resolution 2048 (2012). INTERPOL-UN Security Council Special Notice web link: https://www.interpol.int/en/notice/search/un/5782456 (UK Statement of Reasons): Member of the Military Command which has assumed responsibility for the coup d’etat of 12 April 2012. (Gender): Male Listed on: 04/05/2012 UK Sanctions List Date Designated: 31/12/2020 Last Updated: 18/02/2021 10/03/2022 Group ID: 12665.

under the Guinea-Bissau sanctions programs.

Link:

OFSI Notice

Categories: Guinea-Bissau Sanctions OFSI Updates Sanctions Lists

eric9to5

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: