Menu Home

SECO delists 1, amends 29 on Iran sanctions list

Today, Swiss officials removed the following person:

SSID: 80-13141 Foreign identifier: 16. Name: Haddad Hassan
Sex: M Good quality a.k.a.: Zareh Dehnavi Hassan
Justification: Former Deputy Safety Officer of Teheran Revolutionary Court. Former Judge, Tehran Revolutionary Court, branch 26. He was in charge of the detainee cases related to the post-election crises and regularly threatened families of detainees in order to silence them. He has been instrumental in issuing detention orders to the Kahrizak Detention Centre in 2009. In Nov 2014, his role in the deaths of detainees was officially recognised by the Iranian authorities. Modifications: Amended on 12 May 2015, 18 May 2016, 24 Apr 2018, 8 May 2019, 30 Apr 2020, de-listed on 28 Apr 2021

from its Iran sanctions program, and amended 29 others:

SSID: 80-13066 Foreign identifier: 1. Name: Ahmadi-Moqaddam Esmail
Sex: M DOB: 1961 POB: Tehran, Iran
Justification: Former Senior Advisor for Security Affairs to the Chief of the Armed Forces General Staff. Chief of Iran’s National Police from 2005 until early 2015. Also Head of the Iranian Cyber Police (listed in the EU) from Jan 2011 until early 2015. Forces under his command led brutal attacks on peaceful protests, and a violent night time attack on the dormitories of Tehran University on 15 Jun 2009. CurrentlyFormer head of Iran’s Headquarters in support of the Yemeni People. Modifications: Amended on 18 May 2016, 24 Apr 2018, 8 May 2019, 30 Apr 2020, 28 Apr 2021

SSID: 80-13081 Foreign identifier: 4. Name: Fazli Ali
Sex: M Title: Brigadier-General
Justification: Former Chief of the Imam Hossein Cadet College (since 20182018-Jun 2020). Former deputy Commander of the Basij (2009-2018), Head of the IRGC’s Seyyed al- Shohada Corps, Tehran Province (until Feb 2010). The Seyyed al-Shohada Corps is in charge of security in Tehran province and played a key role in brutal repression of protesters in 2009. Modifications: Amended on 18 May 2016, 8 May 2019, 30 Apr 2020, 28 Apr 2021

SSID: 80-13100 Foreign identifier: 8. Name: Motlagh Bahram Hosseini
Sex: M
Justification: Member of the teaching staff of Imam Hossein University (Guardians of the Revolution). Former headHead of the Army Command and General Staff College (DAFOOS). Former Head of the IRGC’s Seyyed al-Shohada Corps, Tehran Province. The Seyyed al-Shohada Corps played a key role in organising the repression of protests in 2009. Modifications: Amended on 18 May 2016, 8 May 2019, 30 Apr 2020, 28 Apr 2021

SSID: 80-13116 Foreign identifier: 11. Name: Rajabzadeh Azizollah Sex: M Justification: Advisor toCommander of the mayor of TehranUrban Order Headquarters since 2014. Former Head of Tehran Disaster Mitigation Organisation , (2010-2013). As Head of Tehran Police until Jan 2010, he was responsible for violent police attacks on protesters and students. As Commander of the Law Enforcement Forces in the Greater Tehran, Azizollah Rajabzadeh was the highest ranking accused in the case of abuses in Kahrizak Detention Centre in Dec 2009. Modifications: Amended on 24 Apr 2018, 8 May 2019, 30 Apr 2020, 28 Apr 2021

SSID: 80-13134 Foreign identifier: 15. Name: Dorri-Nadja-FabadiDorri-Nadjafabadi Ghorban-Ali
Sex: M DOB: 19453 Dec 1950 POB: Najafabad, Iran
Justification: Member of the Assembly of Experts and representative of the Supreme Leader in Markazi (“Central”) Province and Head of the Supreme Administrative Court. Prosecutor General of Iran until Sep 2009, as well as former Intelligence ministerMinister under Khatami presidency. As Prosecutor General of Iran, he ordered and supervised the show trials following the first post-election protests, where the accused were denied their rights, and access to an attorney. Modifications: Amended on 12 May 2015, 8 May 2019, 30 Apr 2020, 28 Apr 2021

SSID: 80-13154 Foreign identifier: 19. Name: Jafari-Dola-TabadiJafari-Dolatabadi Abbas Sex: M DOB: 1953 POB: Yazd, Iran
Justification: a) Advisor to the Supreme Disciplinary Court of judges since 29 Apr 2019. Former prosecutor generalProsecutor General of Tehran (Aug 2009 – Apr 2019). Dolatabadi’s office indicted a large number of protesters, including individuals who took part in the Dec 2009 Ashura Day protests. He ordered the closure of Karroubi’s office in Sep 2009 and the arrest of several reformist politicians, and he banned two reformist political parties in Jun 2010. His office charged protesters with the charge of Muharebeh“Muharebeh“, or enmity“enmity against GodGod“, which carries athe death sentencepenalty, and denied due process to those facing the death sentencepenalty. His office also targeted and arrested reformists, human rights activists, and members of the media, as part of a broad crackdown on the political opposition. b) In Oct 2018 he announced to the media that four detained Iranian environmental activists were to be charged with “sowing corruption on earth”, a charge which carries the death penalty. Modifications: Amended on 12 May 2015, 8 May 2019, 30 Apr 2020, 28 Apr 2021

SSID: 80-13163 Foreign identifier: 21. Name: Mohseni-Ejei Gholam-Hossein
Sex: M DOB: 1956 (approximately) POB: EjiyehEjiyeh, Iran
Justification: Member of the Expediency Council. Prosecutor General of Iran sincefrom Sep 2009 anduntil 2014. Formerly Deputy Head and spokesman of the Judiciary. Former Intelligence ministerMinister during the 2009 elections. While he was Intelligence ministerMinister during the 2009 election, intelligence agents under his command were responsible for detention, torture and extraction of false confessions under pressure from hundreds of activists, journalists, dissidents, and reformist politicians. In addition, political figures were coerced into making false confessions under unbearable interrogationsinterrogation, which included torture, abuse, blackmail, and the threatening of family members. Modifications: Amended on 12 May 2015, 24 Apr 2018, 30 Apr 2020, 28 Apr 2021

SSID: 80-13170 Foreign identifier: 22. Name: Mortazavi Said
Sex: M DOB: 1967 POB: Meybod, Yazd, Iran
Justification: a) Head of the Welfare System from 2011 to 2013. Prosecutor General of Tehran until Aug 2009. As Tehran Prosecutor GeneralGeneral of Tehran, he issued a blanket order used for the detention of hundreds of activists, journalists and students. In Jan 2010 a parliamentary investigation held him directly responsible for the detention of three prisoners who subsequently died in custody. He was suspended from office in Aug 2010 after an investigation by the Iranian judiciary into his role in the deaths of the three men detained on his orders following the election. In Nov 2014, his role in the deaths of detainees was officially recognised by the Iranian authorities. He was acquitted by an Iranian Court on 19 Aug 2015, on charges connected to the torture and deaths of three young men at the Kahrizak detention centre in 2009election. b) In Nov 2014, his role in the deaths of detainees was officially recognised by the Iranian authorities. He was acquitted by an Iranian Court on 19 Aug 2015, on charges connected to the torture and deaths of three young men at the Kahrizak detention centre in 2009. Sentenced to prison in 2017 and released in Sep 2019. Modifications: Amended on 12 May 2015, 2 May 2017, 8 May 2019, 30 Apr 2020, 28 Apr 2021

SSID: 80-13193 Foreign identifier: 27. Name: Zargar Ahmad
Sex: M
Justification: a) Judge at the 2nd BranchSupreme Court and Chief of the Special Economic CorruptionTehran Revolutionary Court. Head of the “Organization for the Preservation of Morality”. Former judge at the 2nd Branch of the Special Economic Corruption Court. Former judge, Tehran Appeals Court, branch 36. He confirmed long-term jail warrants and death warrants against protestersBranch 36. b) He confirmed long-term jail warrants and death warrants against protesters. Modifications: Amended on 30 Apr 2020, 28 Apr 2021

SSID: 80-13217 Foreign identifier: 33. Name: Abbaszadeh-Meshkini Mahmoud Sex: M
Justification: a) Member of Parliament since Feb 2020. Former Advisor to Iran’s High Council for Human Rights.Rights (until 2019). Former secretary of the High Council for Human Rights. Former governorGovernor of Ilam Province. Former Political Director of the Interior Ministry’s political directorMinistry. As Head of the Article 10 Committee of the Law on Activities of Political Parties and Groups, he was in charge of authorising demonstrations and other public events and registering political parties. b) In 2010, he suspended the activities of two reformist political parties linked to Mousavi – the Islamic Iran Participation Front and the Islamic Revolution Mujahedeen Organisation. From 2009 onwards he has consistently and continuously prohibited all non-governmental gatherings, therefore denying a constitutional right to protest and leading to many arrests of peaceful demonstrators in contravention of the right to freedom of assembly. c) HeIn 2009 he also denied in 2009 the opposition a permit for a ceremony to mourn people killed in protests over the Presidential elections. Modifications: Amended on 2 May 2017, 24 Apr 2018, 8 May 2019, 30 Apr 2020, 28 Apr 2021

SSID: 80-13221 Foreign identifier: 34. Name: Akbarshahi Ali-Reza
Sex: M
Justification: Former Director-General of Iran’s Drug Control Headquarters (a.k.a. Anti- Narcotics Headquarters). Former Commander of Tehran Police. Under his leadership, the police force was responsible for the use of extrajudicial force on suspects during arrest and pre-trial detention. The Tehran police were also implicated in raids on Tehran university dorms in Jun 2009, when according to an Iranian Majlis commission, more than 100 students were injured by the police and Basiji. CurrentlyUntil 2018, head of the railway police. Modifications: Amended on 12 May 2015, 18 May 2016, 24 Apr 2018, 30 Apr 2020, 28 Apr 2021

SSID: 80-13229 Foreign identifier: 36. Name: Avaee Seyyed Ali-Reza
Sex: M DOB: 20 May 1956 POB: Dezful, Iran Good quality a.k.a.: a) Avaee Seyyed Alireza b) Avaie Alireza
Justification: Minister of Justice. Former Director of the special investigations office. Until Jul 2016 deputyDeputy Minister of the Interior and headHead of the Public registerRegister. Advisor to the Disciplinary Court for Judges since Apr 2014. Former President of the Tehran Judiciary. As President of the Tehran Judiciary he has been responsible for human rights violations, arbitrary arrests, denials of prisoners’ rights and a high number of executions. Modifications: Amended on 12 May 2015, 2 May 2017, 24 Apr 2018, 8 May 2019, 30 Apr 2020, 28 Apr 2021

SSID: 80-13245 Foreign identifier: 39. Name: Ganji Mostafa Barzegar
Sex: M
Justification: Prosecutor-GeneralGeneral Director of Inspection Supervision and Performance Evaluation of Courts since Jun 2020. Former Prosecutor General of Qom (2008-2017), now head2008-2017) and former Head of the directorate generalDirectorate- General for prisons. He was responsible for the arbitrary detention and maltreatment of dozens of offenders in Qom. He was complicit in a grave violation of the right to due process, contributing to the excessive and increasing use of the death penalty and a sharp increase in executions in 2009/2010. Modifications: Amended on 2 May 2017, 8 May 2019, 30 Apr 2020, 28 Apr 2021

SSID: 80-13249 Foreign identifier: 40. Name: Habibi Mohammad Reza
Sex: M
Justification: Chief Justice of Isfahan. Former Attorney General of Isfahan. Former headHead of the Ministry of Justice office in Yazd. Former Deputy Prosecutor of Isfahan. Complicit in proceedings denying defendants a fair trial – such as Abdollah Fathi, executed in May 2011 after his right to be heard and mental health issues were ignored by Habibi during his trial in Mar 2010. He was, therefore, complicit in a grave violation of the right to due process, contributing to a sharp increase in executions in 2011. Modifications: Amended on 12 May 2015, 18 May 2016, 2 May 2017, 24 Apr 2018, 8 May 2019, 30 Apr 2020, 28 Apr 2021

SSID: 80-13253 Foreign identifier: 41. Name: Hejazi Mohammad
Sex: M DOB: 1956 POB: IspahanIspahan, Iran
Justification: Deputy Commander of IRGC’s Quds Force since 2020 as a result of the reorganisation of its chain of command following the killing of General Qasem Soleimani. As IRGC-General, he has played a key role in intimidating and threatening Iran’s “enemies”. Former Head of the IRGC’s Sarollah Corps in Tehran, and former Head of the Basij Forces, he played a central role in the post-election crackdown of protesters in 2009. Relation: Related to Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) (104., SSID 80-9645) Modifications: Amended on 12 May 2015, 2 May 2017, 8 May 2019, 30 Apr 2020, 28 Apr 2021

SSID: 80-13273 Foreign identifier: 44. Name: Jazayeri Massoud
Sex: M Title: Brigadier-General
Justification: a) Cultural advisor to the Joint Chief of Staff of Iran’s Armed Forces since Apr 2018. Within the joint military staff of Iran’s Armed Forces, Brigadier-General Massoud Jazayeri was the deputy chiefDeputy Chief of staffStaff for cultural and media affairs (a.k.a. State Defence Publicity HQ). He actively collaborated in the repression of 2009 protests as deputy chiefDeputy Chief of staffStaff. He warned in a Kayhan interview that many protesters inside and outside Iran had been identified and would be dealt with at the right time. b) He has openly called for the suppression of foreign mass media outlets and the Iranian opposition. In 2010, he asked the government to pass tougher laws against Iranians who cooperate with foreign media sources. Modifications: Amended on 8 May 2019, 30 Apr 2020, 28 Apr 2021

SSID: 80-13277 Foreign identifier: 45. Name: Jokar Mohammad Saleh
Sex: M DOB: 1957 POB: Yazd, Iran
Justification: Member of Parliament for the Province of Yazd. Former Deputy for Parliamentary Affairs of the Revolutionary Guards. From 2011 until 2016to 2016, parliamentary deputy for Yazdthe Province of Yazd and Member of the parliamentaryParliamentary Committee for National Security and Foreign Policy. Former Commander of Student Basij Forces. In this role, he was actively involved in suppressing protests and indoctrinating children and young people with a view to continuing suppression of free speech and dissent. As memberMember of the Parliamentary Committee for National Security and Foreign Policy, he publically supported the suppression of opposition to the government. Modifications: Amended on 24 Apr 2018, 8 May 2019, 30 Apr 2020, 28 Apr 2021

SSID: 80-13281 Foreign identifier: 46. Name: Kamalian Behrouz
Sex: M DOB: 1983 POB: TehranTehran, Iran Good quality a.k.a.: a) Hackers Brain b) Behrooz_Ice
Justification: Head of the “Ashiyaneh” cyber group linked with the Iranian regime. The “Ashiyaneh” Digital Security, founded by Behrouz Kamalian, is responsible for intensive cyber attacks both on domestic opponents and reformists and foreign institutions. Kamalian’s Ashiyaneh“Ashiyaneh“ organisation’s work has assisted the regime’s crackdown against the opposition, which has involved numerous serious human rights violationsviolations in 2009. Both Kamalian and the “Ashiyaneh“ cyber group have continued their activities until at least Jan 2020. Modifications: Amended on 2 May 2017, 8 May 2019, 30 Apr 2020, 28 Apr 2021

SSID: 80-13287 Foreign identifier: 47. Name: Khalilollahi Moussa
Sex: M DOB: 1963 POB: Tabriz, Iran Good quality a.k.a.: a) Khalilollahi Mousa b) Elahi Mousa Khalil
Justification: Prosecutor of TabrizTabriz from 2010 to 2019. He was involved in Sakineh Mohammadi-Ashtiani’s case and is complicit in grave violations of the right to due process. Modifications: Amended on 12 May 2015, 30 Apr 2020, 28 Apr 2021

SSID: 80-13292 Foreign identifier: 48. Name: Mahsouli Sadeq
Sex: M DOB: a) 1959 b) 1960 POB: Oroumieh, Iran Good quality a.k.a.: Mahsuli Sadeq Justification: Deputy Secretary-General of the Paydari Front (Front of Islamic Stability). Former Advisor to Former President Mahmoud Ahmadinejad and currentAhmadinejad, former member of the Expediency Council and former Deputy Chief of the Perseverance Front. Minister of Welfare and Social Security between 2009 and 2011. Minister of the Interior until Aug 2009. As Interior MinisterMinister of the Interior, Mahsouli had authority over all police forces, interior ministry security agents, and plainclothes agents. The forces under his direction were responsible for attacks on the dormitories of Tehran University on 14 Jun 2009 and the torture of students in the basement of the Ministry (the notorious basement level 4). Other protestors were severely abused at the Kahrizak Detention Center, which was operated by police under Mahsouli’s control. Modifications: Amended on 12 May 2015, 24 Apr 2018, 30 Apr 2020, 28 Apr 2021

SSID: 80-13317 Foreign identifier: 53. Name: Tala Hossein
Sex: M DOB: 1969 POB: Tehran, Iran Good quality a.k.a.: Tala Hosseyn
Justification: Mayor of Eslamshahr. Former Iranian MP. Former Governor-General (“Farmandar”) of Tehran Province until Sep 2010, he was responsible for the intervention of police forces and therefore for the repression of demonstrations. He received a prize in Dec 2010 for his role in the post-election repression. Modifications: Amended on 12 May 2015, 2 May 2017, 24 Apr 2018, 30 Apr 2020, 28 Apr 2021

SSID: 80-13322 Foreign identifier: 54. Name: Tamaddon Morteza
Sex: M DOB: 1959 POB: Shahr Kord-IsfahanKord-Isfahan, Iran Good quality a.k.a.: Tamadon Morteza
Justification: Former Head of Tehran provincial Public Security Council. Former IRGC Governor-General of Tehran Province. In his capacity as governorGovernor and headHead of Tehran provincial Public Security Council, he bore overall responsibility for all repressive activities undertaken by the IRGC in Tehran provinceProvince, including cracking down on political protests since Jun 2009. Currently board member at Khajeh Nasireddin Tusi University of Technology. Modifications: Amended on 12 May 2015, 24 Apr 2018, 8 May 2019, 30 Apr 2020, 28 Apr 2021

SSID: 80-13352 Foreign identifier: 60. Name: Hosseini Mohammad
Sex: M Title: Dr DOB: 23 Jul 1961 POB: Rafsanjan, KermanKerman, Iran Good quality a.k.a.: a) Dr Hosseyni Seyyed Mohammad b) Seyed c) Sayyed d) Sayyid
Justification: Advisor to Former President Mahmoud Ahmadinejad and spokesperson for YEKTA, a hardline political faction. Minister of Culture and Islamic Guidance (2009-2013). Ex-IRGC, he was complicit in the repression of journalists. Modifications: Amended on 12 May 2015, 24 Apr 2018, 8 May 2019, 30 Apr 2020, 28 Apr 2021

SSID: 80-13373 Foreign identifier: 63. Name: Taghipour Reza
Sex: M DOB: 1957 POB: Maragheh, Iran
Justification: a) Member of the 11th Iranian parliament (Tehran constituency). Member of the Supreme Cyberspace Council. Former Member of the City Council of Tehran. Former Minister for Information and Communications (2009-2012). As Minister for Information, he was one of the top officials in charge of censorship and control of internet activities and also all types of communications (in particular mobile phones). During interrogations of political detainees, the interrogators make use of the detainees’ personal data, mail and communications. On several occasions following the 2009 presidential election and during street demonstrations, mobile lines and text messaging were blocked, satellite TV channels were jammed and the internet locally suspended or at least slowed down.2009-2012). b) As Minister for Information, he was one of the top officials in charge of censorship and control of internet activities and also all types of communications (in particular mobile phones). During interrogations of political detainees, the interrogators make use of the detainees’ personal data, mail and communications. On several occasions following the 2009 presidential election and during street demonstrations, mobile lines and text messaging were blocked, satellite TV channels were jammed and the internet locally suspended or at least slowed down. Modifications: Amended on 12 May 2015, 18 May 2016, 30 Apr 2020, 28 Apr 2021

SSID: 80-13384 Foreign identifier: 65. Name: Larijani Sadeq
Sex: M DOB: a) 1960 b) Aug 1961 POB: Najaf, Iraq
Justification: Named Head of the Expediency Council on 29 Dec 2018. Former Head of the Judiciary from 2009.(2009-2019). The Head of the Judiciary is required to consent to and sign off every qisas (retribution), hodoud (crimes against God) and ta’zirat (crimes against the state) punishment. This includes sentences carrying the death penalty, floggings and amputations. In this regard, he has personally signed off numerous death penalty sentences, contravening international standards, including stoning, executions by suspension strangulation, execution of juveniles, and public executions such as those where prisoners have been hanged from bridges in front of crowds of thousands. Therefore, he has contributed to a high number of executions. He has also permitted corporal punishment sentences such as amputations and the dripping of acid into the eyes of the convicted. Since Sadeq Larijani took office, arbitrary arrests of political prisoners, human rights defenders and minorities have increased markedly. Sadeq Larijani also bears responsibility for systemic failures in the Iranian judicial process with respect to respect the right to a fair trial. Modifications: Amended on 12 May 2015, 8 May 2019, 30 Apr 2020, 28 Apr 2021

SSID: 80-13392 Foreign identifier: 66. Name: Mirhejazi Ali
Sex: M
Justification: a) Part of the Supreme Leader’s inner circle, one of those responsible for planning the suppression of protests which has been implemented since 2009, and associated with those responsible for supressing the protests. b) He was also responsible for planning the suppression of public unrest in Dec 2017/2018 and Nov 2019. Modifications: Amended on 12 May 2015, 30 Apr 2020, 28 Apr 2021

SSID: 80-13396 Foreign identifier: 67. Name: Saeedi Ali
Sex: M
Justification: RepresentativeHead of the Supreme Leader’s political ideology bureau. Former representative of the GuideSupreme Leader for the Pasdaran since 1995(1995- 2020) after spending his whole career within the institution of the military, and specifically in the Pasdaran intelligence service. This official role makes him the key figure in the transmission of orders emanating from the Office of the Guide to the Pasdaran’s repression apparatus. Modifications: Amended on 30 Apr 2020, 28 Apr 2021

SSID: 80-13407 Foreign identifier: 69. Name: Mortazavi Seyyed Solat
Sex: M DOB: 1967 POB: Farsan, Tchar Mahal-o-Bakhtiari (South), Iran
Justification: Since 16 Sep 2019, head of the real estate branch of the Mostazafan Foundation, which is directly run by Supreme Leader Khamenei. Until Nov 2019, Director of the Tehran branch of the Foundation Astan Qods Razavi. Former mayor of the second largest city of Iran, Mashhad, where public executions regularly happen. Former Deputy Interior Minister for Political Affairs, appointed in 2009. In this capacity, he was responsible for directing repression of persons who spoke up in defence of their legitimate rights, including freedom of expression. Later appointed as Head of the Iranian Election Committee for the parliamentarian elections in 2012 and for the presidential elections in 2013. Modifications: Amended on 12 May 2015, 18 May 2016, 24 Apr 2018, 8 May 2019, 30 Apr 2020, 28 Apr 2021

SSID: 80-13426 Foreign identifier: 73. Name: FahradiFarhadi Ali
Sex: M
Justification: Deputy headHead of Inspectorate of Legal Affairs and Public Inspection of the Ministry of Justice of Tehran. Former prosecutor of Karaj. Responsible for grave violations of human rights, including prosecuting trials in which the death penalty was handed down. There were a high number of executions in Karaj region during his time as prosecutor. Modifications: Amended on 12 May 2015, 18 May 2016, 2 May 2017, 24 Apr 2018, 8 May 2019, 30 Apr 2020, 28 Apr 2021

Links:

FINMA Notice

Data files of updates – PDF, XML

Categories: Iranian Sanctions Sanctions Lists SECO Updates

eric9to5

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: