Menu Home

EU, OFSI remove 1, amend 11 DRC sanctions listings

UK regulators today implemented the elements of Council Implementing Regulation (EU) 2020/2021 by removing the following person:

KAIMBI, Delphin
DOB: (1) 15/01/1969. (2) 15/07/1969. POB: Kiniezire/Goma, DRC a.k.a: (1) KAHIMBI, Delphin, Kasagwe (2) KAHIMI, Delphin, Kasagwe (3) KASANGWE, Delphin, Kahimbi (4) KASANGWE, Delphin, Kahimbi, Demba (5) KASANGWE, Delphin, Kayimbi, Demba Nationality: DRC Passport Details: Diplomatic passport No: DB0006669 (valid 13.11.2013 until 12.11.2018) Address: 1, 14eme rue, Quartier Industriel, Linete, Kinshasa, RDC. Position: In July 2018, Delphin Kaimbi was appointed assistant Chief of Staff within the FARDC General Staff, with responsibility for intelligence. Other Information: EU Listing. Former Head of Military Intelligence Body (ex-DEMIAP), part of the National Operations Centre, the command and control structure responsible for arbitrary arrests and violent repression in Kinshasa in September 2016, and responsible for forces that participated in intimidation and arbitrary arrests, which obstructs a consensual and peaceful solution towards elections in DRC. Listed on: 12/12/2016 Last Updated: 13/12/2018 14/12/2020 Group ID: 13438.

from the sanctions on the Democratic Republic of the Congo (DRC), and amended the following designations:

1. KAMPETE, Ilunga
DOB: 24/11/1964. POB: Lubumbashi, DRC a.k.a: (1) KAMPETE, Gaston, Hughes, Ilunga (2) KAMPETE, Hugues, Raston, Ilunga Nationality: DRC National Identification no: Military 1-64-86-22311-29 (Military ID) Address: 69, avenue Nyangwile, Kinsuka Mimosas, Kinshasa/Ngaliema, RDC DRC. Position: (1) Lieutenant General in the Congolese Armed Forces (FARDC) (2) Commander of the Kitona military base Commander of the Republican Guard (GR) Other Information: EU Listing. Gender: male. As Commander of the Republican Guard (GR) until April 2020, Ilunga Kampete was responsible for the GR units deployed on the ground and involved in the disproportionate use of force and violent repression, in September 2016 in Kinshasa. He was also responsible for the repression and infringement of human rights committed by GR agents, such as the violent repression of an opposition rally in Lubumbashi in December 2018. Since July 2020, he remains a high-ranking soldier, as a Lieutenant General in the Congolese Armed Forces (FARDC) and Commander of the Kitona military base in the province of Kongo Central. By virtue of his functions, he bears responsibility for the recent human rights violations committed by the FARDC. In this capacity, Ilunga Kampete was therefore involved in planning, directing or committing acts that constitute serious human rights violations or abuses in the DRC. Listed on: 12/12/2016 Last Updated: 13/12/2018 14/12/2020 Group ID: 13439.
2. KUMBA, Gabriel Amisi
DOB: 28/05/1964. POB: Malela, DRC a.k.a: (1) NKUMBA, Gabriel, Amisi (2) ‘Tango Four’ (3) ‘Tango Fort’ Nationality: DRC National Identification no: Military 1-64-87-77512- 30 (Military ID) Address: 22, avenue Mbsenseke, Ma Campagne, Kinshasa/Ngaliema, RDC DRC. Position: Inspector General of the FARDC In July 2018, Gabriel Amisi Kumba was appointed Deputy Chief of Staff of the Congolese Armed Forces (FARDC), with responsibility for operations and intelligence. Other Information: EU Listing. A.K.A Tango Fort and A.K.A. Tango Four. Gender: male. Former Commander of the 1st First Defence Zone of Congolese Army Armed Forces (FARDC), which whose forces took part in the disproportionate use of force and violent repression in September 2016 in Kinshasa. In this capacity as Deputy Chief of Staff of the FARDC in charge of operations and intelligence from July 2018 to July 2020, and owing to his senior duties as Inspector General of the FARDC since July 2020, he bears responsibility for recent human rights violations committed by the FARDC. In this capacity, Gabriel Amisi Kumba was therefore involved in planning, directing, or committing acts that constitute serious human rights violations or abuses in the DRC. Listed on: 12/12/2016 Last Updated: 13/12/2018 14/12/2020 Group ID: 13433.
3. LUYOYO, Ferdinand Ilunga
DOB: 08/03/1973. POB: Lubumbashi, DRC Nationality: DRC Passport Details: OB0260335 (DRC) (Valid from 15.4.2011 until 14.4.2016) Address: 2, avenue des Orangers, Kinshasa/Gombe, RDC DRC. Position: In July 2017, Ferdinand Ilunga Luyoyo was appointed Commander of the PNC unit responsible for the protection of institutions and high- ranking officials. Other Information: EU Listing. Gender: male. Former As Commander of the anti-riot body Légion Nationale d’Intervention of the Congolese National Police (PNC) until 2017, and Commander of the unit responsible for the protection of institutions and high-ranking officials within the PNC until December 2019, Ferdinand Ilunga Luyoyo was responsible for the disproportionate use of force and violent repression in September 2016 in Kinshasa, and bears responsibility for the subsequent human rights violations committed by the PNC. In this capacity, Ferdinand Ilunga Luyoyo was therefore involved in planning, directing or committing acts that constitute serious human rights violations or abuses in the DRC. Ferdinand Ilunga Luyoyo has retained his rank of General and remains active on the public scene in the DRC. Listed on: 12/12/2016 Last Updated: 13/12/2018 14/12/2020 Group ID: 13434.
4. KANYAMA, Célestin
DOB: 04/10/1960. POB: Kananga, DRC a.k.a: (1) KANYAMA, Celestin, Cishiku, Antoine (2) KANYAMA, Cishiku, Bilolo, Celestin (3) KANYAMA, Tshisiku, Celestin (1) ANTOINE, Kanyama, Celestin, Cishiku (2) CELESTIN, Kanyama, Tshisiku (3) CÉLESTIN, Kanyama, Cishiku, Bilolo (4) ‘Esprit de mort’ Nationality: DRC Passport Details: (1) OB0637580 (DRC) (Valid from 20.5.2014 to 19.5.2019) (2) Was granted Schengen visa No 011518403 (Schengen Visa). Issued on 2.7.2016 Address: 56, avenue Usika, Kinshasa/Gombe, RDC DRC. Position: In July 2017, Celestin Kanyama was appointed Director-General of the National Police’s training schools. Other Information: EU Listing. Gender: male. Former Kinshasa Police Commissioner As Commissioner of the Congolese National Police (PNC), Célestin Kanyama was responsible for the disproportionate use of force and violent repression in September 2016 in Kinshasa. In July 2017, Célestin Kanyama was appointed Director-General of the PNC’s training schools. Owing to his role as a senior PNC official, he bears responsibility for the recent human rights violations committed by the PNC. One example is the intimidation and deprivation of freedom imposed on journalists by police officers in October 2018, after the publication of a series of articles on the misappropriation of police cadet rations, and the role that Célestin Kanyama played in these events. In this capacity, Celestin Kanyama was therefore involved in planning, directing or committing acts that constitute serious human rights violations or abuses in the DRC. A.K.A Esprit de mort Listed on: 12/12/2016 Last Updated: 13/12/2018 14/12/2020 Group ID: 13435.
5. NUMBI, John
DOB: 16/08/1962. POB: Jadotville-Likasi-Kolwezi, DRC a.k.a: (1) NUMBI BANZA NTAMBO, John, Numbi, Banza (2) TAMBO NUMBI, Tambo (3) NUMBI BANZA TAMBO, John, Numbi, Banza Nationality: DRC Address: 5, avenue Oranger, Kinshasa/Gombe, RDC DRC. Position: In July 2018, John Numbi was appointed Inspector-General of the Congolese Armed Forces (FARDC). Other Information: EU Listing. Gender: male. John Numbi was Inspector General of the Congolese Armed Forces (FARDC) from July 2018 until July 2020. Owing to his role, he bears responsibility for the recent human rights violations committed by the FARDC, such as disproportionate violence against illegal miners from June to July 2019 committed by FARDC troops under his direct authority. John Numbi was therefore involved in planning, directing or committing acts that constitute serious human rights violations or abuses in the DRC. John Numbi retains a position of influence in the FARDC, especially in Katanga, where serious human rights violations committed by the FARDC have been reported. Former Inspector-General of the Congolese National Policy (PNC), John Numbi who was notably involved in the March 2016 gubernatorial elections in the DRC’s four ex-Katangan provinces and as such is responsible for obstructing a consensual and peaceful solution towards elections in DRC. Listed on: 12/12/2016 Last Updated: 13/12/2018 14/12/2020 Group ID: 13436.
6. BOSHAB, Evariste
DOB: 12/01/1956. POB: Tete Kalamba, DRC a.k.a: BOSHAB MABUB MA BILENG, Evariste, Boshab, Mabub Nationality: DRC Passport Details: (1) Diplomatic Passport DP0000003 (Diplomatic) (Valid from 21/12/2015 – expiry to 20/12/2020). (2) Schengen visa expired on 5.1.2017. Address: 3, avenue du Rail, Kinshasa/Gombe, RDC DRC. Position: Senator of Kasai Other Information: EU listing. Gender: male. Former Vice President and Minister of Interior and Security. In his capacity as Vice Prime Minister and Minister of Interior and Security from December 2014 to December 2016, Evariste Boshab was officially responsible for the police and security services and for coordinating the work of provincial governors. In this capacity, he was responsible for arrests of activists and opposition members, as well as disproportionate use of force, including between September 2016 and December 2016 in response to demonstrations in Kinshasa, which resulted in a large number of civilians being killed or injured by security services. Evariste Boshab was therefore involved in planning, directing or committing acts that constitute serious human rights violations or abuses in the DRC. Evariste Boshab also played a part in the exploitation and aggravation of the crisis in the Kasai region, where he maintains a position of influence, in particular since becoming Senator of Kasai in March 2019. Listed on: 30/05/2017 Last Updated: 13/12/2018 14/12/2020 Group ID: 13459.
7. MUPOMPA, Alex Kande
DOB: 23/09/1950. POB: Kananga, DRC a.k.a: (1) KANDE-MUPOMPA (2) MUPOMBA, Alexandre, Kande Nationality: (1) DRC and (2) Belgian nationalities Passport Details: DRC passport OP0024910 (DRC). (Valid from 21/03/2016 to – expiry 20/03/2021)
Address: (1) 1, avenue Bumba, Kinshasa/Ngaliema, RDC DRC. (2) Messidorlaan 217/25, 1180 Uccle, Belgium, 1180. Position: Leader of the Congrès des alliés pour l’action au Congo (CAAC) Other Information: EU listing. Gender: male. Former Governor of Kasai Central. As Governor of Kasai Central until October 2017, Alex Kande Mupompa was responsible for the disproportionate use of force, violent repression and extrajudicial killings committed by security forces and the Congolese National Police (PNC) in Kasai Central from August 2016, including killings in the territory of Dibaya in February 2017. Alex Kande Mupompa was therefore involved in planning, directing or committing acts that constitute serious human rights violations or abuses in the DRC. Alex Kande Mupompa also played a part in the exploitation and aggravation of the crisis in the Kasai region for which he was a representative until October 2019 and in which he maintains a position of influence as leader of the Congrès des alliés pour l’action au Congo (CAAC) which is part of the provincial government of Kasai. Listed on: 30/05/2017 Last Updated: 13/12/2018 14/12/2020 Group ID: 13461.
8. MUSONDA, Jean-Claude Kazembe
DOB: 17/05/1963. POB: Kashobwe, DRC Nationality: DRC Address: 7891, avenue Lubembe, Quartier Lido, Lubumbashi, Haut-Katanga, RDC DRC. Position: Leader of the CONAKAT party Other Information: EU listing. Gender: male. Former Governor of Haut- Katanga. As Governor of Haut-Katanga until April 2017, Jean-Claude Kazembe Musonda was responsible for the disproportionate use of force and violent repression committed by security forces and the Congolese National Police (PNC) in Haut-Katanga, including between 15 and 31 December 2016, when 12 civilians were killed and 64 were injured as a result of the use of lethal force by security forces including PNC agents in response to protests in Lubumbashi. Jean-Claude Kazembe Musonda was therefore involved in planning, directing or committing acts that constitute serious human rights violations or abuses in the DRC. Jean-Claude Kazembe Musonda is the leader of the CONAKAT party, which has remained loyal to the Front Commun pour le Congo (FCC). Listed on: 30/05/2017 Last Updated: 13/12/2018 14/12/2020 Group ID: 13462.
9. RUHORIMBERE, Éric
Title: Brigadier General DOB: 16/07/1969. POB: Minembwe, DRC a.k.a: (1) RUHORIMBERE RUHANGA, Brigadier General, Eric, Ruhorimbere (2) ‘Tango Deux’ (3) ‘Tango Two’ Nationality: DRC Passport Details: DRC passport number OB0814241 (DRC) National Identification no: Military ID 1-69-09-51400-64 (Military ID) Address: Mbujimayi, Kasai Province, RDC DRC. Position: Commander of the Nord Equateur operational sector Deputy Commander of the 21st military region (mbuji-Mayi) Other Information: EU listing. Gender: male. As Deputy Commander of the 21st military region from September 2014 to July 2018, Éric Ruhorimbere was responsible for the disproportionate use of force and extrajudicial killings perpetrated by the Congolese Armed Forces (FARDC), in particular against the Nsapu militia and women and children. Éric Ruhorimbere has been the Commander of the Nord Equateur operational sector since July 2018. Owing to his role, he bears responsibility for the recent human rights violations committed by the FARDC. Éric Ruhorimbere was therefore involved in planning, directing or committing acts that constitute serious human rights violations or abuses in the DRC. Also known as Tango Two and Tango Deux. Listed on: 30/05/2017 Last Updated: 13/12/2018 14/12/2020 Group ID: 13465.
10. SHADARI, Emmanuel Ramazani
DOB: 29/11/1960. POB: Kasongo, DRC a.k.a: (1) SHADARI MULANDA, Emmanuel, Ramazani, Shadari (2) SHADARY Nationality: DRC Address: 28, avenue Ntela, Mont Ngafula, Kinshasa, RDC DRC. Position: In February 2018, Ramazani Shadari was named Permanent Secretary of the Parti du peuple pour la reconstruction et le développement (PPRD) Other Information: EU listing. Gender: male. Former Vice Prime Minister and Minister of Interior and Security. As Vice Prime Minister and Minister of Interior and Security until February 2018, Emmanuel Ramazani Shadari was officially responsible for the police and security services and for coordinating the work of provincial governors. In this capacity, he was responsible for the arrests of activists and opposition members, as well as for the disproportionate use of force, such as the violent crackdown on members of the Bundu Dia Kongo (BDK) movement in Kongo Central, the repression in Kinshasa from January to February 2017 and the disproportionate use of force and violent repression in the Kasai provinces. In this capacity, Emmanuel Ramazani Shadari was therefore involved in planning, directing or committing acts that constitute serious human rights violations or abuses in the DRC. Since February 2018, Emmanuel Ramazani Shadari has been permanent secretary of the Parti du peuple pour la reconstruction et le développement (PPRD), the main party in the coalition under former President Joseph Kabila. Listed on: 30/05/2017 Last Updated: 13/12/2018 14/12/2020 Group ID: 13466.
11. MUTONDO, Kalev
DOB: 03/03/1957. a.k.a: (1) KATANGA, Kalev, Mutondo (2) MOTONO, Kalev (3) MUTOID, Kalev (4) MUTOMBO, Kalev (5) MUTOND, Kalev (6) MUTONDO, Kalev, Katanga (7) MUTUND, Kalev (8) MUTUNDO, Kalev Nationality: DRC Passport Details: Passport number DB0004470 (DRC). (issued Valid from 08/06/2012 – expires to 07/06/2017) Address: 24, avenue Ma Campagne, Kinshasa, RDC DRC. Position: “Political Advisor” to the Prime Minister of the DRC Head of the National Intelligence Service Other Information: EU listing. Gender: male. As Head of the National Intelligence Service (ANR) until February 2019, Kalev Mutondo was involved in and responsible for the arbitrary arrest, detention and mistreatment of opposition members, civil society activists and others. Kalev Mutondo was therefore involved in planning, directing or committing acts that constitute serious human rights violations or abuses in the DRC. In May 2019, he signed a declaration of past and future loyalty to Joseph Kabila, to whom he remains close. Kalev Mutondo still wields a high degree of political influence, in his new role as “political advisor” to the Prime Minister of the DRC. Listed on: 30/05/2017 Last Updated: 13/12/2018 14/12/2020 Group ID: 13467.

Links:

OFSI Notice

Council Implementing Regulation (EU) 2020/2021

Categories: DRC (Congo) Sanctions EU Updates OFSI Updates Sanctions Lists

eric9to5

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

<span>%d</span> bloggers like this: