March 5, 2019: EU, OFSI update 8 Syria sanctions listings

On Tuesday, UK regulators implemented Council Implementing Regulation (EU) 2019/350 by amending the following individual Syria sanctions listings:

1. GHAZAL, Mohammad Walid

DOB: –/–/1951. POB: Aleppo Position: Minister of Housing and Urban Development Other Information: Former Minister of Housing and Urban Development. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime’s violent repression against the civilian population. Listed on: 21/10/2014 Last Updated: 22/10/2014 05/03/2019 Group ID: 13154.

2. AL-SHA’AR, Mohammad Ibrahim

DOB: –/–/1956. POB: Aleppo a.k.a: (1) AL-CHAAR, Mohamed, Ibrahim (2) AL- CHAAR, Mohammad, Ibrahim (3) AL-CHAAR, Mohammed, Ibrahim (4) AL-CHAAR, Muhammad, Ibrahim (5) AL-SHAAR, Mohamed, Ibrahim (6) AL-SHAAR, Mohammad, Ibrahim (7) AL-SHAAR, Mohammed, Ibrahim (8) AL-SHAAR, Muhammad, Ibrahim (9) AL-SHA’AR, Mohamed, Ibrahim (10) AL-SHA’AR, Mohammed, Ibrahim (11) AL-SHA’AR, Muhammad, Ibrahim Position: Minister of Interior Other Information: Former Minister of Interior. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime’s violent repression against the civilian population. Listed on: 10/05/2011 01/12/2011Last Updated: 31/05/2013 05/03/2019 Group ID: 11910.

3. HEIDAR HADAR, Ali

Title: Dr. a.k.a: (1) HAIDAR, Ali (2) HAYDAR, Ali (3) HEYDAR, Ali Position: State Minister for National Reconciliation Affairs Other Information: Head of the National Reconciliation Agency and former State Minister for National Reconciliation Affairs. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime’s violent repression against the civilian population. Listed on: 16/10/2012 Last Updated: 31/05/2013 05/03/2019 Group ID: 12784.

4. YAZIGI, Bishr Riyad

DOB: –/–/1972. Position: Tourism Minister Other Information: Former Minister of Tourism. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime’s violent repression against the civilian population. Listed on: 24/06/2014 Last Updated: 25/06/2014 05/03/2019 Group ID: 12994.

5. ARNOUS, Hussein

DOB: –/–/1953. a.k.a: ARNUS, Hussein Position: Public Works Minister Other Information: Water Resources Minister. As a Government Minister, shares responsibility for the regime’s violent repression against the civilian population Listed on: 24/06/2014 Last Updated: 25/06/2014 05/03/2019 Group ID: 12996.

6. AL-SABBAN, Bishr

a.k.a: (1) AL-SABBAN, Bishr Mazin (2) AL-SABBAN, Mohammed Bishr Other Information: Governor of Damascus Former Governor of Damascus, who was appointed by, and is associated with, Bashar al-Assad. Supports the regime and is responsible for the violent repression against the civilian population in Syria, including engaging in discriminatory practices against Sunni communities within the capital. Listed on: 28/10/2016 Last Updated: 28/10/2016 05/03/2019 Group ID: 13386.

7. NADDAF, Atef

DOB: –/–/1956. POB: Damascus Countryside Other Information: Higher Education Minister. Appointed in July 2016. Minister of Internal Trade and Consumer Protection. Appointed in November 2018. Listed on: 14/11/2016 Last Updated: 15/11/2016 05/03/2019 Group ID: 13396.

8. AL-ZAFIR, Ali

DOB: –/–/1962. POB: Tartous a.k.a: AL-DAFEER, Ali Position: Communications and Technology Minister Other Information: Former Minister of Communications and Technology. As a former Government Minister, shares responsibility for the regime’s violent repression against the civilian population. Listed on: 14/11/2016 Last Updated: 15/11/2016 05/03/2019 Group ID: 13398.

Links:

OFSI Notice

Council Implementing Regulation (EU) 2019/350

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s