January 18, 2019: SECO amends DRC designations

On Friday, Swiss authorities amended the following Democratic Republic of the Congo (DRC) sanctions designations:

SSID: 100-38067 Name: Kampete Ilunga

DOB: 24 Nov 1964 POB: LubumbashiLubumbashi, Congo DR Good quality a.k.a.: a) Gaston Hughes Ilunga Kampete b) Hugues Raston Ilunga Kampete Address: 69, avenue Nyangwile, Kinsuka Mimosas, Kinshasa / Ngaliema, Congo DR Nationality: Congo DR Identification document: Other No. 1-64-86-22311-29, Congo DR (Military ID number) Justification: As Commander of the Republican Guard (GR), Ilunga Kampete was responsible for the GR units deployed on the ground and involved in the disproportionate use of force and violent repression, in Sep 2016 in Kinshasa. In this capacity, Ilunga Kampete was therefore involved in planning, directing, or committing acts that constitute serious human rights violations in DRC. Modifications: Listed on 21 Feb 2018, amended on 18 Jan 2019

SSID: 100-38077 Name: Kumba Gabriel Amisi

DOB: 28 May 1964 POB: MalelaMalela, Congo DR Good quality a.k.a.: a) Gabriel Amisi Nkumba b) ‘Tango Fort’ c) ‘Tango Four’ Address: 22, avenue Mbenseke, Ma Campagne, Kinshasa / Ngaliema, Congo DR Nationality: Congo DR Identification document: Other No. 1-64-87-77512-30, Congo DR (military ID number)

Justification: a) Former Commander of the 1st defence zone of Congolese Army (FARDC)), whose forces took part in the disproportionate use of force and violent repression, in Sep 2016 in Kinshasa. In this capacity, Gabriel Amisi Kumba was therefore involved in planning, directing, or committing acts that constitute serious human rights violations in DRC. b) In Jul 2018, Gabriel Amisi Kumba was appointed Deputy Chief of Staff of the Congolese Armed Forces (FARDC), with responsibility for operations and intelligence. Modifications: Listed on 21 Feb 2018, amended on 18 Jan 2019

SSID: 100-38091 Name: Luyoyo Ferdinand Ilunga

DOB: 8 Mar 1973 POB: LubumbashiLubumbashi, Congo DR Address: 2, avenue des Orangers, Kinshasa / Gombe, Congo DR Nationality: Congo DR Identification document: Passport No. OB0260335, Congo DR, Date of issue: 15 Apr 2011, Expiry date: 14 Apr 2016 Justification: a) As Commander of the anti-riot bodyunit Légion Nationale d’Intervention of the Congolese National Police (PNC), Ferdinand Ilunga Luyoyo was responsible for disproportionate use of force and violent repression in Sep 2016 in Kinshasa. In this capacity, Ferdinand Ilunga Luyoyo was therefore involved in planning, directing, or committing acts that constitute serious human rights violations in DRC. b) In Jul 2017, Ferdinand Ilunga Luyoyo was appointed Commander of the PNC unit responsible for the protection of institutions and high-ranking officials. Modifications: Listed on 21 Feb 2018, amended on 18 Jan 2019

SSID: 100-38104 Name: Kanyama Celestin

DOB: 4 Oct 1960 POB: KanangaKananga, Congo DR Good quality a.k.a.: a) Kanyama Tshisiku Celestin b) Kanyama Celestin Cishiku Antoine c) Kanyama Cishiku Bilolo Célestin d) Esprit de mort Address: 56, avenue Usika, Kinshasa / Gombe, Congo DR Nationality: Congo DR Identification document: Passport No. OB0637580, Congo DR, Date of issue: 20 May 2014, Expiry date: 19 May 2019

Justification: a) As KinshasaCommissioner of the Congolese National Police Commissioner (PNC), Celestin Kanyama was responsible for the disproportionate use of force and violent repression in Sep 2016 in Kinshasa. In this capacity, Celestin Kanyama was therefore involved in planning, directing, or committing acts that constitute serious human rights violations in DRC. b) In Jul 2017, Celestin Kanyama was appointed Director- General of the National Police’s training schools. Other information: Was granted Schengen visa Nono 011518403, issued on 2.7.2016. Modifications: Listed on 21 Feb 2018, amended on 18 Jan 2019

SSID: 100-38116 Name: Numbi John

DOB: 16 Aug 1962 POB: Jadotville-Likasi-KolweziJadotville-Likasi-Kolwezi, Congo DR Good quality a.k.a.: a) John Numbi Banza Tambo b) John Numbi Banza Ntambo c) Tambo Numbi Address: 5, avenue Oranger, Kinshasa / Gombe, Congo DR Nationality: Congo DR Justification: Former Inspector-General of the Congolese National Police (PNC), John Numbi remains an influential figure who was notably involved in the campaign of violent intimidation carried out in the context of the Mar 2016 gubernatorial elections in the DRC’s four ex-Katangan provinces and, as such, is responsible for obstructing a consensual and peaceful solution towardswith a view to the holding of elections in DRC.DRC. In Jul 2018, John Numbi was appointed Inspector-General of the Congolese Armed Forces (FARDC). Modifications: Listed on 21 Feb 2018, amended on 18 Jan 2019

SSID: 100-38126 Name: Kibelisa Roger

DOB: 9 Sep 1959 POB: Fayala, Congo DR Good quality a.k.a.: Roger Kibelisa Ngambaswi Address: 24, avenue Photopao, Kinshasa / Mont Ngafula, Congo DR Nationality: Congo DR

Justification: As Interior Director of the National Intelligence Service (ANR), Roger Kibelisa is involved in the intimidation campaign carried out by ANR officials towards opposition members, including arbitrary arrests and detention. Roger Kibelisa has therefore undermined the rule of law and obstructed a consensual and peaceful solution towards elections in DRC. Modifications: Listed on 21 Feb 2018, amended on 18 Jan 2019

SSID: 100-38132 Name: Kaimbi Delphin

DOB: a) 15 Jan 1969 b) 15 Jul 1969 POB: Kiniezire/ GomaKiniezire / Goma, Congo DR Good quality a.k.a.: a) Delphin Kahimbi Kasagwe b) Delphin Kayimbi Demba Kasangwe c) Delphin Kahimbi Kasangwe d) Delphin Kahimbi Demba Kasangwe e) Delphin Kasagwe Kahimbi Address: 1, 14eme rue, Quartier Industriel, Linete, Kinshasa, Congo DR Nationality: Congo DR Identification document: Diplomatic passport No. DB0006669, Congo DR, Date of issue: 13 Nov 2013, Expiry date: 12 Nov 2018

Justification: Former Head of the Military Intelligence Body (ex-DEMIAP), part of the National Operations Centre, the command and control structure responsible for arbitrary arrests and violent repression in Kinshasa in Sep 2016, and responsible for forces that participated in intimidation and arbitrary arrests, which obstructsobstructing a consensual and peaceful solution towardswith a view to the holding of elections in DRCDRC. In Jul 2018, Delphin Kaimbi was appointed assistant Chief of Staff within the FARDC General Staff, with responsibility for intelligence. Modifications: Listed on 21 Feb 2018, amended on 18 Jan 2019

SSID: 100-38146 Name: Boshab Evariste

DOB: 12 Jan 1956 POB: Tete Kalamba, Congo DR Good quality a.k.a.: Evariste MoshabBoshab Mabub Ma Bileng Address: 3, avenue du Rail, Kinshasa / Gombe, Congo DR Nationality: Congo DR Identification document: Diplomatic passport No. DP 0000003DP0000003, Congo DR, Date of issue: 21 Dec 2015, Expiry date: 20 Dec 2020 Justification: In his capacity as Vice Prime Minister and Minister of Interior and Security from Dec 2014 to Dec 2016, Evariste Boshab was officially responsible for the police and security services and coordinating the work of provincial governors. In this capacity, he was responsible for arrests of activists and opposition members, as well as disproportionate use of force, including between Sep 2016 and Dec 2016 in response to demonstrations in Kinshasa, which resulted in a large number of civilians being killed or injured by security services. Evariste Boshab was therefore involved in planning, directing, or committing acts that constitute serious human rights violations in DRC. Other information: a) Former Vice Prime Minister and Minister of Interior and Security b) Schengen visa expired on 5.1.2017. Modifications: Listed on 21 Feb 2018, amended on 18 Jan 2019

SSID: 100-38167 Name: Mupompa Alex Kande

DOB: 23 Sep 1950 POB: Kananga, Congo DR Good quality a.k.a.: a) Alexandre Kande Mupomba b) Kande-Mupompa Address: a) Messidorlaan 217/25, 1180 Uccle, Belgium b) 1, avenue Bumba, Kinshasa / Ngaliema, Congo DR Nationality: a) Congo DR b) Belgium Identification document: Passport No. OP 0024910OP0024910, Congo DR, Date of issue: 21 Mar 2016, Expiry date: 20 Mar 2021

Justification: a) As Governor of Kasai Central until Oct 2017, Alex Kande Mupompa ishas been responsible for the disproportionate use of force, violent repression and extrajudicial killings committed by security forces and the PNC in Kasai Central from Aug 2016, including killings on the territory of Dibaya in Feb 2017. b) Alex Kande Mupompa was therefore involved in planning, directing, or committing acts that constitute serious human rights violations in DRC. Other information: a) DRC and Belgian nationalities. b) Former Governor of Kasai Central. Modifications: Listed on 21 Feb 2018, amended on 24 Apr 2018, 18 Jan 2019

SSID: 100-38181 Name: Musonda Jean-Claude Kazembe

DOB: 17 May 1963 POB: Kashobwe, Congo DR Address: 7891, avenue Lubembe, Quartier Lido, Lubumbashi, Haut-Katanga, Congo DR Nationality: Congo DR Justification: a) As Governor of Haut Katanga until Apr 2017, Jean-Claude Kazembe Musonda was responsible for the disproportionate use of force and violent repression committed by security forces and the PNC in Haut Katanga, including between 15 and 31 Dec 2016, when 12 civilians were killed and 64 were injured as a result of the use of lethal force by security forces including PNC agents in response to protests in Lubumbashi. b) Jean-Claude Kazembe Musonda was therefore involved in planning, directing, or committing acts that constitute serious human rights violations in DRC. Other information: Former Governor of Haut-Katanga. Modifications: Listed on 21 Feb 2018, amended on 18 Jan 2019

SSID: 100-38190 Name: Mende Lambert

DOB: 11 Feb 1953 POB: Okolo, Congo DR Good quality a.k.a.: Lambert Mende Omalanga Address: 20, avenue Kalongo, Kinshasa / Ngaliema, Congo DR Nationality: Congo DR Identification document: Diplomatic passport No. DB0001939, Congo DR, Date of issue: 4 May 2017, Expiry date: 3 May 2022

Justification: a) As Communications and Media Minister since 2008, Lambert Mende is responsible for thea repressive media policy applied in DRC, which breaches the right to freedom of expression and information and undermines a consensual and peaceful solution towards elections in DRC. On 12 Nov 2016, he adopted a decree limiting the possibility for foreign media outlets to broadcast in the DRC. b) In breach of the political agreement settled on 31 Dec 2016 between the presidential majority and opposition parties, broadcasts ofbroadcasting had not resumed for a number of media outlets remained cut off for several monthsas of Oct 2018. c) In his capacity as Communications and Media Minister, Lambert Mende is therefore responsible for obstructing a consensual and peaceful solution towards elections in DRC, including by acts of violence, repression or inciting violence, or by undermining the rule of lawrepression. Other information: Minister of Communications and Media, and spokesperson of the Government. Modifications: Listed on 21 Feb 2018, amended on 24 Apr 2018, 18 Jan 2019

SSID: 100-38217 Name: Ruhorimbere Eric

Title: Brigadier General DOB: 16 Jul 1969 POB: Minembwe, Congo DR Good quality a.k.a.: a) Eric Ruhorimbere Ruhanga b) Tango Two c) Tango Deux Address: Mbujimayi, Kasai Province, Congo DR Nationality: Congo DR Identification document: a) Other No. 1-69-09-51400-64, Congo DR (Military ID number) b) Passport No. OB0814241, Congo DR Justification: a) As a Deputy Commander of the 21st military region since 18from Sep 20142014 to Jul 2018, Eric Ruhorimbere was responsible for the disproportionate use of force and extrajudicial killings perpetrated by FARDC forces, notably against the Nsapu militia and women and children. b) Eric Ruhorimbere was therefore involved in planning, directing, or committing acts that constitute serious human rights violations in DRCDRC. In Jul 2018, Eric Ruhorimbere was appointed Commander of the Nord Equateur operational sector. Other information: Deputy Commander of the 21st military region (Mbuji- Mayi). Modifications: Listed on 21 Feb 2018, amended on 18 Jan 2019

SSID: 100-38230 Name: Shadari Ramazani

DOB: 29 Nov 1960 POB: Kasongo, Congo DR Good quality a.k.a.: a) Emmanuel Ramazani Shadari Mulanda b) Shadary Address: 28, avenue Ntela, Mont Ngafula, Kinshasa, Congo DR Nationality: Congo DR

Justification: a) As Vice Prime Minister and Minister of Interior and Security since 20 Dec 2016until Feb 2018, Ramazani Shadari iswas officially responsible for the police and security services and for coordinating the work of provincial governors. In this capacity, he iswas responsible for the recent arrests of activists and opposition members, as well as for the disproportionate use of force since his appointmentforce, such as the violent crackdown on members of the Bundu Dia Kongo (BDK) movement in Kongo Central, the repression in Kinshasa overin Jan-Feb 2017 and the disproportionate use of force and violent repression in the Kasai provinces. b) In this capacity, Ramazani Shadari iswas therefore involved in planning, directing, or committing acts that constitute serious human rights violations in DRC. c) In Feb 2018, Ramazani Shadari was named Permanent Secretary of the Parti du peuple pour la reconstruction et le développement (PPRD). Other information: Former Vice Prime Minister and Minister of Interior and Security. Modifications: Listed on 21 Feb 2018, amended on 18 Jan 2019

SSID: 100-38241 Name: Mutondo Kalev

DOB: 3 Mar 1957 Good quality a.k.a.: a) Kalev Katanga Mutondo b) Kalev Motono c) Kalev Mutundo d) Kalev Mutoid e) Kalev Mutombo f) Kalev Mutond g) Kalev Mutondo Katanga h) Kalev Mutund Address: 24, avenue Ma Campagne, Kinshasa, Congo DR Nationality: Congo DR Identification document: Passport No. DB0004470, Congo DR, Date of issue: 8 Jun 2012, Expiry date: 7 Jun 2017

Justification: As long-term Head of the National Intelligence Service (ANR), Kalev Mutondo is involved in and responsible for the arbitrary arrest, detention and mistreatment of opposition members, civil society activists and others. He has therefore undermined the rule of law and obstructed a consensual and peaceful solution towards elections in DRC, as well as planning or directing acts that constitute serious human rights violations in DRC. Other information: Head (formally Administrator-General) of the National Intelligence Service (ANR). Modifications: Listed on 21 Feb 2018, amended on 18 Jan 2019

Links:

FINMA Notice

Data files of updates – PDF, XML

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s